MENU

      High School Gameday: 1st Round Playoffs, Segment 1

      Western Oregon's longest running high school football highlights show continues with a playoff edition of High School Gameday.

      In segment one, Tom Ward and Nick Krupke have the highlights between David Douglas at Sheldon, Hermiston at Marist, Roosevelt at Springfield, Crescent Valley at Wilson and Lebanon at Sherwood.

      Segment two made stops at Sweet Home with Philomat, Klamath Union at North Bend, Gaston at Central Linn, Thurston at Oregon City and Roseburg at Gresham.

      Want more coverage for your team? Sign up to become a YouNews sports reporter.

      To submit and call in final scores from your team call us, 541-685-5772.

      E-mail: sports@kval.com

      Follow us on twitter: @KVALsports

      Each of KVAL Sports guys are on facebook: Tom Ward KVAL, Nick Krupke KVAL, Dirk Weishaar KVAL, Phil Milani KVAL.

      Become a fan of High School Gameday on facebook.

      Finals reported by the Associated Press

      PREP FOOTBALL
      Class 6A
      First Round

      Aloha 38, Glencoe 35

      Canby 30, South Salem 13

      Central Catholic 61, Lakeridge 14

      Century 33, Crater 27

      Jesuit 65, Centennial 6

      Lake Oswego 41, McNary 0

      Thurston 30, Oregon City 28

      Roseburg 39, Gresham 38, 2OT

      Sheldon 42, David Douglas 6

      South Medford 28, Beaverton 14

      Southridge 59, West Linn 14

      Sprague 57, Westview 38

      Sunset 49, McMinnville 42

      Tigard 67, Reynolds 35

      Tualatin 32, Clackamas 20

      West Salem 13, Grant 12

      Class 5A
      First Round

      Crescent Valley 14, Wilson 7

      Marist 68, Hermiston 22

      Mountain View 21, Wilsonville 14

      Redmond 40, Churchill 15

      Sherwood 64, Lebanon 8

      Silverton 49, Putnam 0

      Springfield 42, Roosevelt 22

      West Albany 42, Ashland 7

      Class 4A
      First Round

      Cascade 40, Douglas 21

      Gladstone 27, Banks 16

      La Salle 21, Siuslaw 20

      North Bend / Oregon Coast Technology 42, Klamath 20

      Philomath 35, Sweet Home 26

      Scappoose 50, Madras 6

      Class 3A
      First Round

      Dayton 55, Warrenton 0

      Horizon Christian Tualatin 31, Glide 13

      Rainier 39, Blanchet Catholic 12

      Santiam Christian 24, Lakeview/Paisley 7

      Scio 22, Clatskanie 0

      Willamina 24, Coquille 13

      Class 2A
      First Round

      Central Linn 34, Gaston 14

      Portland Christian 55, Stanfield 21

      Class 1A
      First Round

      Perrydale 76, Jordan Valley 20

      Sherman 54, Elkton 40

      St. Paul 66, Powder Valley 20


      component-story-more_media_horiz-v1-01
      FOLLOW US ON TWITTER